Στα ηλεκτρονικά «θρανία» από σήμερα και οι μαθητές δημοτικών και νηπιαγωγείων

Στα ηλεκτρονικά «θρανία» από σήμερα και οι μαθητές δημοτικών και νηπιαγωγείων

Πρεμιέρα στην υποχρεωτική σύγχρονη εξ αποστάσεως εκπαίδευση έχουν σήμερα οι μικροί μαθητές και οι μικρές μαθήτριες των δημοτικών και των νηπιαγωγείων της χώρας.

Για τα δημοτικά, το ωράριο καθημερινά θα είναι από τις 14:00 έως τις 17:00 και για τα νηπιαγωγεία από τις 14:00 έως τις 16:30, ενώ η κάθε διδακτική ώρα θα διαρκεί 30 λεπτά και μεταξύ των μαθημάτων θα μεσολαβεί δεκάλεπτο διάλειμμα.

Στην τηλεκπαίδευση, η οποία θα λειτουργεί συμπληρωματικά με την εκπαιδευτική τηλεόραση για όσο θα διαρκέσει η αναστολή λειτουργίας των δομών της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, η ύλη θα προχωράει κανονικά.

Υπενθυμίζεται, ότι το υπουργείο Παιδείας έχει εξασφαλίσει δωρεάν χρήση δεδομένων (data) για όποιον συνδέεται στις πλατφόρμες, με τις οποίες συνεργάζεται, για την τηλεκπαίδευση. Ακόμη και αν κάποιος δεν έχει δυνατότητα σύνδεσης μέσω διαδικτύου, ακόμη και αν δεν έχει υπολογιστή, τάμπλετ, έξυπνο κινητό τηλέφωνο, μπορεί να συνδεθεί στην ψηφιακή τάξη και μέσω τηλεφώνου, με αστική χρέωση.

Το σημερινό πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Η ειδική τηλεοπτική ζώνη εξ αποστάσεως μαθημάτων «Μαθαίνουμε στο σπίτι», που δημιουργήθηκε στη δημόσια τηλεόραση και απευθύνεται σε μαθητές της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης, επέστρεψε στην ΕΡΤ. Από Δευτέρα έως Παρασκευή, από τις 09:00 έως τις 12:00, η εκπαιδευτική τηλεόραση του υπουργείου Παιδείας, προσαρμοσμένη στις ιδιαίτερες ανάγκες της εποχής, μεταδίδεται από την ΕΡΤ2. Παράλληλα, τα μαθήματα θα είναι διαθέσιμα και στην ψηφιακή πλατφόρμα ERTFLIX, στην κατηγορία ΠΑΙΔΙΚΑ/«Μαθαίνουμε στο σπίτι».

ΜΑΘΑΙΝΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ

ΤΕΤΑΡΤΗ 18 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

09:00 Γλώσσα Α’-B’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

09:19 Φυσική Αγωγή Α’ – Β’: Παιχνίδια με τα παιχνίδια μου (Εκπαιδευτικοί: Νάντια Καψουροπούλου – Χρύσα Νάκη)

09:41 Διαθεματικό Β’: Μαθαίνω την ώρα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

10:04 Γλώσσα Γ’: Παρόν-Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:30 Θεατρική αγωγή Γ’-Δ΄: Θέατρο Σκιών-Καραγκιόζης (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)

10:58 Γλώσσα Δ’: Εγκλίσεις των ρημάτων (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

11:20 Γλώσσα Ε’-ΣΤ΄: Οι βαθμοί του επιθέτου (Εκπαιδευτικός: Ιωάννα Χριστουλά)

11:41 ΤΠΕ Ε’-ΣΤ’: Εισαγωγή στον προγραμματισμό (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνος Ορκόπουλος)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 20 ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ 2020

09:00 Μαθηματικά Α’-Β’: Γεωμετρικά σχήματα και γεωμετρικά στερεά (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννη)

09:20 Θεατρική αγωγή Α’-Β’: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

09:39 Γλώσσα Β’-Γ’: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

09:57 Μαθηματικά Γ’: Πώς λύνω προβλήματα (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

10:23 Διαθεματικό Γ’-Δ’: Η ελιά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

10:47 Θεατρική Αγωγή Δ’: Θέατρο-Αποστολές (Εκπαιδευτικός: Μάρω Λιάτσου)

11:11 Γλώσσα Δ’-ΣΤ’: Κατανόηση κειμένου-Στρατηγικές περίληψης (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)

11:34 Μαθηματικά Ε’-ΣΤ΄: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ

Αν παρατηρήσετε κάποιο σφάλμα, επισημάνετε το επιθυμητό κείμενο και πιέστε Ctrl + Enter για να ενημερώσετε τον διαχειριστή για αυτό.

Σχόλια